Yarınlarımız için Gökçe Oflu’da ‘FENER OL’du

Geri dönüşümü sağlanabilir atık malzemeleri çalışmalarında kullanması ile sanata farklı bir yorum getiren Gökçe Oflu, Kulübümüzün içinde bulunduğu zorlu süreçten aydınlık yarınlara kavuşması için hep birlikte omuz omuza başladığımız ‘Fener Ol’ kampanyasına destek verdi.

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde 30 Nisan’da kapılarını açan ”Aramızda Kalsın” sergisinde eserlerini 1907TL satışa çıkaran Oflu’nun bir eseri de ”1907 FENER OL” ismiyle ziyaretçilerin karşısına çıktı. ”Aramızda Kalsın” diyerek toplumun, bireyi kıskacı altına alan normları, yazılı olmayan ama içimize işlemiş kuralları ve kendi kişisel kaygıları nedeniyle söyleyemediklerinin izini süren Gökçe Oflu; toplum, birey, sevgi, aşk, adalet, demokrasi, hataya açık insan öznelliği ve gerek fiziksel gerek duygusal şiddet bağlamlarında, kendinize ve çevrenize itiraf edemediklerimizin de peşine takılır.

Dijital baskı, kolaj, tipografi ve başka karışık tekniklerle, kumaş ve tuvalet kağıdı gibi gündelik, dönüştürülebilir malzemelerle, bu söylenmeyenleri dışa vurumsal bir perspektiften görünür kılmayı hedefleyen sanatçı; çalışmalarında, suskunluğun, toplumsal baskının, kişisel trajedilerin karşısında susturulmuş benliklerin kendi içinde nasıl ikiye yarıldığını göstermeye çalışır.

Gökçe Oflu VKV Faliyet Raporu 2016

Haydi Çocuklar Müzeye!

Okul Grupları, müze eğitmeni Gökçe Oflu eşliğinde müzeyi dolaştıktan sonra, çocuk atölyesinde eğitmen ve öğretmenleriyle birlikte çeşitli aktiviteler yapıyor.

Hafta Sonu Programları

Hem Eğlenin, Hem Öğrenin

VKV Sadberk Hanım Müzesi ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla 4-6 ve 7-12 yaş çocuklara yönelik hafta sonları çeşitli eğitim olanakları sunuyor. Sadberk Hanım Müzesi daimi koleksiyon sergileri ve süreli ser­gileri kapsamında farklı temalar üzerinden ya da sergide yer alan eserlerden yola çıkarak tasarlanan bu atölyelerde çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Hafta İçi Okul Grupları

VKV Sadberk Hanım Müzesi ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla 4-6 ve 7-12 yaş okul grupları öğrencilerine yönelik hafta içi çeşitli eğitim olanakları sunuyor. Sadberk Hanım Müzesi daimi koleksiyon sergileri ve süreli ser­gileri kapsamında farklı temalar üzerinden ya da sergide yer alan eserlerden yola çıkarak tasarlanan bu atölyelerde çocuklar eğlenerek öğreniyor.

SHM Engelsiz

“SHM Engelsiz” programları kapsamında engellilere yönelik çeşitli atölyeler sunuyor.

Zihinsel engellilerle yapılan atölyeler ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarındaki özel eğitim alan katılımcılara yönelik gerçekleştiriliyor. Ziyarete gelen gruplar toplam bir saat süren etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan müze turundan sonra, atölyede kil ile üç boyutlu çalışmalar, resim, kolaj ve tasarım gibi çalışmalar yapıyor.

Öğretmen Müze Eğitimi Programı

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir. Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi olarak müze eğitimini önemsiyoruz. Ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla öğretmenlere yönelik çeşitli eğitim olanakları sunuyoruz. Geliştirilen bu program paralelinde öğretmenler için hazırladığımız Müze Eğitimi Öğretmen El Kitabı ve Müze Etkinlik Kitabını öğretmenlerimizin kullanımına sunuyoruz.

 

Okan Koleji Gökçe Oflu’ya teşekkürlerini sundu

Okan Koleji Gökçe Oflu’ya teşekkürlerini sundu

Okan Koleji 4. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersi “KÜLTÜR VE MİRAS” konusu kapsamında Vehbi Koç Vakfı SHM’ne gezi düzenledi.

Boğazın en güzel yerinde kurulan, muhteşem tarihi bir konakta açılan SHM 1980 yılında ziyaretçi kabulüne başlamıştır. Kültürümüzde geniş yer tutan kına gecesi, sünnet düğünü ve düğünlerle ilgili bir çok obje Osmanlı’dan bugüne korunmuş.Birbirinden zengin koleksiyonların sergilendiği müzede eserleri gözlemleyen öğrencilerimiz; düşünme ve tartışma olanağı veren soru-cevap, yazı, çizim, drama, resim çalışmaları gibi etkinlikler gerçekleştirdi.

Müzenin düzenlediği; “ Haydi Müzeye! Keşfet Öğren Eğlen” adlı eğitim projesi ile ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin önemini kavrayan öğrencilerimiz müzeden mutlu ayrıldılar ve müze ziyareti boyunca kendilerine eşlik eden müze eğitim sorumlusu, Okan Üniversitesi mezunu, Gökçe Oflu’ya teşekkürlerini sundular.

Gökçe Oflu’dan Farklı Dokunuş / Dıfferent Touch

Gökçe Oflu'dan Farklı Dokunuş / Dıfferent Touch

Kare Art Gallery 15 Mayıs – 9 Haziran 2012 tarihleri arasında tekstil ve benzeri malzemelerle çalışan beş sanatçının eserlerinden oluşan ‘Farklı Dokunuş’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergide Yıldız Doyran, Gökçe Oflu, Mehmet Özenbaş, Özcan Uskur ve Evrensel Ürüm günümüz insanının içinde bulunduğu gerçeği ve buna bağlı olarak hayatın değişkenliğini farklı bir anlayış ile irdelemektedirler. Hayatın diyalektiği içinde değişen insan yaşantısının soyut izdüşümlerini tekstil ve benzeri malzemelerin örtücülüğünü deşifre ederek kullanan işler, sanat üzerinden dünyaya ve insana farklı bir şekilde dokunuyor.

Sergi, tekstilin moda olgusuna bağlı alışıldık kullanımının aksine, sanatçıların malzemeyi başkalaştırıp dönüştürerek ürettikleri yapıtlar aracılığıyla, kapitalist üretim ilişkileri içinde savrulan, doğasından uzaklaşan ve hayatın katmanları içinde yavaş yavaş kendini unutan insanların hikâyesini anlatmaktadır.

9 Haziran 2012’ye kadar devam edecek sergi Kare Art Gallery’de görülebilir. Kare Sanat Galerisi Salı – Cumartesi 11.00 – 19.00 arası ziyarete açıktır.

Kare Sanat Galerisi

Abdi İpekçi Cad. Ada Apt. 22 / 8 – 9 K: 2 – 3 Nişantaşı / İstanbul
(0212) 240 44 48 – 230 58 91 www.kareartgallery.com

“Aramızda Kalsın” adlı sergisinde sürpriz eser 1907 TL’den satışta

Gökçe Oflu’nun “ARAMIZDA KALSIN” adlı sergisi 30 Nisan’da Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezinde açılıyor.

Fenerbahçe kulübümünün içinde bulunduğu zorlu süreçten aydınlık yarınlara kavuşması için hep birlikte omuz omuza bir mücadele başlatıyor ve “FENER OL” diyoruz. Sanatçı bu sergisinde eserlerini 1907 TLsatışa çıkarıyor. Bir eseri de 1907 FENER OL ismiyle ziyaretçilerin karşına çıkıyor.

ARAMIZDA KALSIN

Toplumun bireyi kıskacı altına alan normları, yazılı olmayan ama içimize işlemiş kuralları ve kendi kişisel kaygılarımız nedeniyle seslendiremediğimiz sözlerimiz, duygularımız nerede durur?

Bize verilen şablonların içinde, kendimizi güvende hissettmek için kurduğumuz kendi ‘kurgusal’ benliğimiz için, söyleyemediklerimiz bir tehdit gibi algılanabilir. Bu yüzden, en dillendirilmesi gereken, en yüksek sesle haykırılması gerekenler, toplumu, kurumları, aileyi ve bizi ‘gerçek’ kılacak birçok duygu, düşünce ve söz, en derinlerimizde suskunlaştırılır, sessiz kalır. Fakat bu söylenmeyenleri susturmuş olsak bile, bunlar kendi varlıklarını sürdürmeye devam ederler. Gerçek benliğimiz ve dışarıya göstermek zorunda olduğumuzu düşündüğümüz kişi arasında, suskunluğun ve sessizliğin büyüttüğü bir ara alanda beslenmeye, büyümeye devam ederler. İşte tam da bu söylenmeyenler, sessiz bırakılanlar, hayatta gerçek varoluşumuza gölge düşüren, kendimiz olmaktan bizi alıkoyan, kendimize ve sevdiklerimize ‘gerçek’ olmamızı engelleyen ağır yüklere dönüşürler.

Aramızda Kalsın“, söyleyemediklerimizin izini sürüyor. Bunu yaparken, toplum, birey, sevgi, aşk, adalet, demokrasi, hataya açık insan öznelliği ve gerek fiziksel gerek duygusal şiddet bağlamlarında, kendimize ve çevremize itiraf edemediklerimizin peşine takılıyor. Sanatçı, dijital baskı, kolaj, tipografi ve başka karışık tekniklerle, kumaş ve tuvalet kağıdı gibi gündelik, dönüştürülebilir malzemelerle, bu söylenmeyenleri dışavurumsal bir perspektiften görünür kılmayı hedefliyor. Oflu’nun çalışmalarında, suskunluğun, toplumsal baskının, kişisel trajedilerin karşısında susturulmuş benliklerin kendi içinde nasıl ikiye yarıldığını izliyoruz. Öte yandan, sanatçının karanlık ve suskun düzlemler üzerinde açtığı yarıklardan, ‘gerçek’ ve ‘tam’ olma umudu sızıyor. Duygularımızı ve kendimizi dillendirmemiz durumunda hissedeceğimiz hafifliğin ışığını görüyoruz.

“Aramızda Kalsın”, karanlıktan ve sessizlikten, söylenmeyenden yola çıkıp, önce kendimizden sonra da toplumun yanlış anlatılarından korkmamamız durumunda çıkacak ışığa yol alıyor. Aramızda kalanları nasıl ve neden sahiplenip dillendirmemiz gerektiğini düşündürüyor.

 

Gökçe Oflu’dan Davet; Çocuklar, Haydi Müzeye!

Gökçe Oflu'dan Davet; Çocuklar, Haydi Müzeye!

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, Türkiye'nin sahip olduğu kültürel zenginlikleri çocuklara anlatmak üzere başlattığı ''Haydi Müzeye! Keşfet, Öğren, Eğlen'' adlı projesi çerçevesinde yeni bir eğitim programı başlatıyor.

Okul grupları müze eğitimeni, sanatçı Gökçe Oflu eşliğinde eğitici atölyelere katılma imkanı bulacaklar. Atölye çalışmalarında eserleri gözlemleme, keşfetme ortamı yaratılarak, eleştiriler düşünme ve tartışmaya imkan veren soru-cevap, yazı, çizim, drama, serbest resim çalışmaları gibi ücretsiz etkinlikler düzenleniyor.

Sanat Tarihi ve Arkeoloji adlı kitaplarla çocukların eğlenerek öğrenmelerini amaçlıyor.