Gökçe Oflu VKV Faliyet Raporu 2016

Haydi Çocuklar Müzeye!

Okul Grupları, müze eğitmeni Gökçe Oflu eşliğinde müzeyi dolaştıktan sonra, çocuk atölyesinde eğitmen ve öğretmenleriyle birlikte çeşitli aktiviteler yapıyor.

Hafta Sonu Programları

Hem Eğlenin, Hem Öğrenin

VKV Sadberk Hanım Müzesi ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla 4-6 ve 7-12 yaş çocuklara yönelik hafta sonları çeşitli eğitim olanakları sunuyor. Sadberk Hanım Müzesi daimi koleksiyon sergileri ve süreli ser­gileri kapsamında farklı temalar üzerinden ya da sergide yer alan eserlerden yola çıkarak tasarlanan bu atölyelerde çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Hafta İçi Okul Grupları

VKV Sadberk Hanım Müzesi ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla 4-6 ve 7-12 yaş okul grupları öğrencilerine yönelik hafta içi çeşitli eğitim olanakları sunuyor. Sadberk Hanım Müzesi daimi koleksiyon sergileri ve süreli ser­gileri kapsamında farklı temalar üzerinden ya da sergide yer alan eserlerden yola çıkarak tasarlanan bu atölyelerde çocuklar eğlenerek öğreniyor.

SHM Engelsiz

“SHM Engelsiz” programları kapsamında engellilere yönelik çeşitli atölyeler sunuyor.

Zihinsel engellilerle yapılan atölyeler ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarındaki özel eğitim alan katılımcılara yönelik gerçekleştiriliyor. Ziyarete gelen gruplar toplam bir saat süren etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan müze turundan sonra, atölyede kil ile üç boyutlu çalışmalar, resim, kolaj ve tasarım gibi çalışmalar yapıyor.

Öğretmen Müze Eğitimi Programı

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacı; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmektir. Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi olarak müze eğitimini önemsiyoruz. Ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin farkında olan çocuklar yetiştirmek ve çocuklarda kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla öğretmenlere yönelik çeşitli eğitim olanakları sunuyoruz. Geliştirilen bu program paralelinde öğretmenler için hazırladığımız Müze Eğitimi Öğretmen El Kitabı ve Müze Etkinlik Kitabını öğretmenlerimizin kullanımına sunuyoruz.

 

Leave a Comment