Yaratıcılığa Öncelik Verilmeli

YARATICILIĞA ÖNCELİK VERİLMELİ

Okan Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü Öğrencisi Gökçe Oflu’nun yaptığı tasarım, sergide yer aldı. Gökçe ile bu eserini ve diğer tasarım çalışmalarını konuştuk.

 ‘’Farklı Dokunuş’’ sergisinde ‘Slikozis’ adlı eserin sergilenecek. Bu eserinden bize bahsedermisin ?

  Yapıt aracılığıyla değinilen konunun göstergesi olan (Slikozis’e neden olan) kumaşın bir gösterge olarak kullanılmasını tercih ettim. Anlatımı ise; çoğaltılma ve tekrarlanma kullanarak, resimsel anlatım olarak yorumladım. Yapıtı, genel bir eleştiri taşımak üzere tasarladım diyebiliriz. Slikozis hastalığından yaşamlarını yitiren insanlara ithaf edilmiştir. Çalışamada her bir kare ölen bir insana ağıt gönderme yapmaktadır. Slikozis hastalığına yakalanmalarını önlemek konusunda, küçük bir katkıda bu iş üzerinden sağlanabilir mi?

Bu esere neden Slikozis adını verdin?

Yapıtın ismi, bir süreden beri Slikozis sorunuyla ilgilenmem sonucunda ortaya çıktı. Sanatın çok güçlü bir iletişim aracı olduğunu düşünüyorum. Dünyada kumaşı sanat nesnesi olarak kullanan birçok sanatçı yer almaktadır.  Bu soruna değinmek için kot kumaşını kullanabileceğimi düşündüm. Ve bu nedenle de böyle bir isim vermeyi tercih ettim.

Eseri ne kadar sürede ortaya çıkardın?

Konuyla anlatım süreci benim için oldukça uzun sürdü. Ancak yapıtın uygulama süreci sadece 1 haftalık bir çalışma gerektirdi. Sonucunda da istediğim şekilde bir tasarım ortaya koymuş oldum.

Bundan önce de hiç tasarım alanında katıldığın yarışmalar oldu mu?

 Evet, bu zamana kadar bir çok yarışmaya ve sergiye katıldım. Bunlardan aklıma gelen bir kaçı Baksı Müzesi Çağdaş Sanat Sergisi, ABD Estes Park Gallery; Hakemli uluslararası sergisi, İstanbul Art Show gibi

Moda tasarımı adına ileride gerçekleştirmek istediğin planların neler?

Eğitimimi Güzel Sanatlar Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Moda Tasarımının yanında Plastik Sanatlar (Resim-Seramik-Heykel) alanında yan dal yaparak tamamladım. Ben sanat alanlarının anlatım araçlarının üzerine durulmasından çok yaratıcılığa öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tasarım dendiğinde yaratıcılık büyük önem taşıyor. Buna bağlı olarak da ileriye yönelik hedeflediğim şeyler; dijital tasarım, iletişim ve tabii ki yaratıcılıkla ilgili olacaktır. Hedeflerime başarıyla ulaşmayı amaçlıyorum.

Kendine örnek aldığın tasarımcılar var mı ?

Örnek aldığım demeyelim de, beğendiğim ve saygı duyduğum sanatçılar var tabii. Bunların başında Hüseyin Çağlayan ve Andy Goldsworthy’i söyleyebilirim. Bu isimlerin çalışmalarını oldukça başarılı buluyorum.

Moda tasarımı işinde sahip olmak gereken en önemli özellikler neler ?

Günümüz dünyasında moda ve tekstil konusunda tasarım ve yaratıcılık öncelikli gelmiyor. Bu yüzden de yaratıcılığa önemimi vurguluyorum. Ancak ulusal beğeni değerlerinin önemi de hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Leave a Comment