Gökçe Oflu Fenerbahçe Dergisinde

Müzeler Yaşamları Değiştirebilir
Müzeler, geçmiş yaşamlara ait görsel, yazınsal ve işitsel her türlü belgeyi bizler için sergileyen tarihin laboratuvarları konumundaki mekanlardır ya da başka bir deyişle; müzeler için farklı kültürlerden insanların, fikirlerin ve diyalogların bir araya geldiği büyülü ve özel alanlar olarak bahsedebiliriz.
Müze konusunda çalışmalar yapan bir isim olan Gökçe Oflu'yu bu sayımızda konuk ettik. Vehbi Koç Vakfı SHM'nde, eğitim uzmanlığı görevini yürüten Gökçe Oflu özellikle sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Onun hakkında dikkat çeken bir başka şey ise, Fenerbahçe'yi de çalışmalarının merkezine oturtmuş olması.

Kitap okuyana Fenerbahçe forması veriyor
Son dönemde bu sosyal sorumluluk projelerine bir yenisi daha ekleyen Gökçe Oflu, 8000 yıllık geçmişiyle Mardin'in arkeolojik kent tarihini Mardinlilere tanıtan bir müze olan Mardin Müzesi'nde, eğitim uzmanlarıyla birlikte yaz okulu öğrencileri için eğitim aktiviteleri gerçekleştirdi. Fenerbahçeliliğiyle de dikkat çeken Vehbi Koç Vakfı SHM Eğitim Uzmanı Gökçe Oflu, Mardin Müzesi'nin oluşturduğu çocuk kütüphanesinde, kitap bitiren her Fenerbahçeli küçük taraftara Fenerbahçe forması hediye ederken; Fenerbahçe sevgisini de yayma uğraşı veriyor.
Gökçe Oflu, müze eğitimi çalışmaları ile çocuklarda ilgi, merak, yaratıcılık, eleştirel düşünce becerisi ve hayal gücünü geliştirerek kültürel mirasını tanıyan, koruyan ve yaşatan; farklılıklara saygı gösteren, demokrasi bilinci edinmiş, bilime değer veren müze kültürlü nesillerin yetişmesini de amaç edindiğini söylüyor.

Gökçe Oflu kimdir?
Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Moda Tasarımı ve Plastik Sanatlar programından mezun olan Gökçe Oflu, City University Of New York'da da 1 yıl eğitim gördüm. Şu anda Kemerburgaz Üniversitesi (Altınbaş Üniversitesi) Sanat ve Tasarım yüksek lisans programına devam eden Gökçe Oflu, Vehbi Koç Vakfı SHM'nde eğitim uzmanlığı görevini de sürdürmektedir. Oflu, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir. Bugüne kadar 20 sergisi açılan Gökçe Oflu, kimi zaman toplumsal sorunlara değinirken, kimi zaman da kendi bireyselliğine dönük bir çizgide çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Çocuklar için sosyal sorumluluk projelerine oldukça önem veren sanatçı, çalışmalarında endüstriyel atıkları kullanmaya devam ederek, toplumsal farkındalık yaratmayı da amaçlamaktadır.

Leave a Comment